Blog » Smolenští tetřívci

Smolenští tetřívci

Zápisky ze Smolenska aneb bláto a déšť na tokaništi

tetřívek obecnýtetřívek obecný

úterý

Je úterý večer, sedím v krytu a říkám si jak zvláštní a zároveň úžasná tato doba. Ráno jsem snídal doma, po té jsem vyrazil do chladného rána plného nepříjemného deště, v letadle jsem se dočetl ze prezident USA sledoval z domova a řídil tajnou operaci v Pakistánu, kde profíci z jednotek Seals zneškodnili hledaného teroristu, v poledne jsem se paradoxně ohřál v Moskvě a nyní někde ve Smolensku uprostřed březových lesů daleko od civilizace sedím a poslouchám tok tetřívka obecného. Dnes jsme jen postavili kryty na místě, kde by mohl ráno probíhat tok. Našim hostitelem a průvodcem je Voloďa místní lovec. Večer u stolu plného jídla a pití jsem si poslechnul, kterak ulovil medvěda, toho jsem i ochutnal a ještě losa a další pochoutky, které připravila jeho žena Táňa. Včera prý viděl na tokaništi 25 tetřívků. Pln dojmu, zážitků a pochoutek ruské lovecké kuchyně ulehám a těším se co přinese další asi deštivý den.

středa

tetřívek obecnýtetřívek obecný

Je právě 5:00. Jsem v krytu a naslouchám zvukům a hlasům ptactva. Na tokaništi je mlha, asi je i zataženo. Počasí zatím moc nepřeje. Dnes bych rád alespoň vypozoroval kam umístit kryt. Začíná se zvedat mlha a to je dobře. Překvapivě mě není ani zima. Několik vrstev outdoorového strojení děla své. Je už slušně vidět a zatím žádný vizuální kontakt. Čekám a nechávám plynout myšlenky o příjemných věcech, abych ztlumil napětí z očekávání. Napravo od krytu se pro mne nepochopitelně v oranici tetřívci ozývají nejvíce. Mlha se zvedá a vidím první tetřívky. Uprostřed zorané louky probíhají souboje. Je to tak 100 možná 150 metru. Je mi jasné že se budeme muset přesunout do promoklé a rozblácené oranice. Počasí nepřeje. Podařilo se mi stáhnout předpověď a ta mi radost neudělala. Déšť až do soboty a v neděli, kdy odlétáme se má vyjasnit a pak má být slunečno celý týden. Ale jak se říká naděje umírá poslední.
Kryty jsme postavili poblíž středu tokaniště v oranici během poledne. Podlahy máme vystlané slámou a dnes už na místo nepůjdeme. Necháme tetřívky s kryty seznámit. Na místo toho, jsme odpoledne jeli obeznámit další místa a Vova zahrabal GAZa až po nápravy. Šel někam pro traktor, nevím kam, a tak jsem si našel klidné místo na břehu řeky Dněpr a nechávám se okouzlit vyjímečností zdejší krajiny. Pro středoevropana je hodně těžké pochopit, jak tu lidé mohou žít, vychovávat děti, čím se živí a napadá mě řada dalších otázek bez odpovědi. Většina domů, které zde stojí, stavěli prapředci nynějších obyvatel. Domy dožívají svůj příběh bez údržby a vlastně z podstaty věci v nich bydlí lidé. Život zde na vesnici ve smolenské oblasti je rozhodně jiný než na co jsme zvyklí u nás v Čechách. Bude 19:00 a vysvitlo slunce, snad jako příslib zítřejšího pěkného počasí. Vova se nevrací a jen doufám, že se na noc nebudeme vracet pěšky, po tmě v místech, kde výskyt medvěda nikoho nepřekvapí. K mému velkému překvapení se na horizontu objevil traktor. Uvědomil jsem si, že lidé zde jsou zvyklí si pomoci. Co jiného jim také zbývá. Jednou pomůže jeden a jindy druhý a nikdo neví, kdy bude potřebovat pomoci. Čím horší životní podmínky tím blíže k sobě lidé mají. Netrvalo to dlouho a zapadnul i traktor. Až když jsme pokáceli vzrostlou břízu, kterou traktorista pomocí řetězu upevnil napříč k oboum kolům, se traktor vyprostil a po dalších několika pokusech vytáhnul i našeho „offroada“. Poprvé v životě jsem viděl jet traktor jen po zadních kolech. Ostatně i traktorista vypadal překvapeně, když přední kola jeho traktoru vystoupala do výšky, která nevěstila nic dobrého. Už to vypadalo, že tento zážitek uzavře druhý den zde. Pravdou je ze vrcholem dne se pro mne stala až ruská baňa. Baňa nebo chcete-li sauna se všemi tradičními postupy, se stala vrcholem druhého dne. I zde se Vova ukázal jako vynikající hostitel.

čtvrtek

tetřívek obecnýtetřívek obecný

Čtvrtek 4:30 ráno jsme si ještě o půl hodiny přivstali, abychom se do krytu dostali ještě než na tokaniště přiletí tetřívci. Včerejší příprava se vyplatila, alespoň co se pohodlí týče. Sláma v krytu od spodu hřeje. Jsou slyšet čejky. Mlha je, ale není tak hustá jako včera. Dnes má být podle předpovědi ještě deštivé počasí a od pátku se to má zlepšovat.
Tak jsme se právě vrátili z tokaniště a jsem plný čerstvých zážitků. Vlastovi zkušenosti z minulého roku přímo z tohoto místa se nám moc hodili. Věděl kam kryty dát, aby jsme byli v centru dění. A byli jsme! Kolem krytu nám od 5hodin tokalo a bublalo 24 kohoutků. Dokonce jsem viděl i 2 slepičky. Nebýt toho deště a úplně zatažené tmavé oblohy, tak bych měl nafoceno řadu pěkných snímků od soubojů, nízkých přeletů až po portréty. Bohužel světlo bylo bídné, tak budeme dále čekat a pokoušet štěstí.
Je 18:20 a nad krytem prolétlo hejno možná 10 kohoutků. Posedali ke stromům uprostřed pole, tak 400 metrů od krytů. Do krytu jsme přišli už kolem půl šesté, světelné podmínky jsou i tak hrozné, takže dnes půjde asi jen o pozorování večerního toku, který je u nás už v podstatě naprosto neobvyklá záležitost. Postupně přelétávali a tokali ovšem zdaleka ne tak intenzivně. Pro změnu začalo pršet. Se soumrakem jsme se vrátili na základnu a dali si baňu. Nechal jsem se celý sešlehat jalovcovými a březovými větvičkami a na závěr jsem se celý natřel medem. Jako znovuzrozeny uléhám a píšu deníček. Za tri hodiny vstáváme a znovu do krytu pokoušet štěstí.

pátek

tetřívek obecnýtetřívek obecný

Pomalu se začínám smiřovat s tím, že tetřívka ani letos podle svých představ nenafotím. Počasí bylo ráno natolik šílené, že jsme nakonec ani nevyrazili. A dobře jsme asi udělali. Stále vytrvale prší a nejspíš bychom auto někde zahrabali do bahna až po nápravy. Zbývají nám ještě 4 pokusy. Dva ranní a dva večerní, ale „prognos pogady“ je neúprosný. Počasí se, jak už to tak chodí, má vylepšit přesně v neděli, kdy odlétáme. Přes poledne přestal vytrvalý déšť, a tak půjdeme na večerní tok. Pokud přilétnou včas, tak je určitá šance na snímek tady je. Světlo není špatné, přestože je stále pod mrakem je dost světla i na akční snímek souboje. Tak že by dnes večer? Dorazili jsme na místo a oranice už slušně oschla. Měli by přilétnout kolem půl sedmé. Neprší, leje jako z konve. Nakonec vůbec nepřiletěli a opět následuje smutný návrat na základnu. Smířený s dosavadním neúspěchem usedám do bani. Potom jsem sledoval na Rossia2 utkaní Česko-Slovensko. Vyhráli jsme 3:2. Slováci podle všeho končí. Půl hodiny po půlnoci ulehám a nemohu usnout přesto, že za 3 hodiny vstáváme. Hlavou se mi honí spousta myšlenek. Kéž by se zítra zadařilo. Není škoda, že jsme se Slováky rozdělili? Alespoň pěkný statický portrét. Zmatek myšlenek, ne a ne vypnout. Ještě jsem slyšel pípnout hodinky v 1 hodinu a pak jsem už asi usnul.

sobota

tetřívek obecnýtetřívek obecný

Vstávej venku je jasná obloha, jsou vidět hvězdy. Takhle krásně mě vzbudil Vlasta. Musíme tam být co nejdříve. Vypili jsme jen čaj. Ve 3:45 jsme vyjížděli a v krytech jsme byli ve 4:15. Čejka se ozývá jako první, je tma, jasná noční obloha a teplo krásných 10st.C. Ve 4:30 jsem slyšel prvního tetřívka a v 5:00 už slyším bublaní ze všech stran. Do toho se ozývá sycení toku a občas je slyšet údery křidel, to jak kohoutci propadají v souboj. Kdo tok tetřívka zažil, dá mi za pravdu, že jen být svědkem tohoto malého přírodního zázraku je nezapomenutelný zážitek. S hrůzou zjišťuji, že vítr přihnal další mraky a opět se zatáhlo. To snad ne! Najivně jsem doufal ve fotografickou spravedlnost a čekal, že týden promočeného strojení a bot obalených bahnem až po kolena bude oceněn nějakou hodnotnou fotografii. Pak jsem si vzpomněl na bídu ruské vesnice a uvědomil si, že spravedlnost je jen teoretický pojem daleko vzdálený realitě. Mezi tím tok zesílil, souboje se opakují a připadá mi, že máme kryty někde uprostřed dnešního toku. Ještě hodinu se nedá fotit, tak budu doufat, že vítr mraky rozežene a tetřívci půjdou tokat před můj kryt, tak na vzdálenost 10 až 15metrů. To by bylo fajn. Mrzí mě, že nemám mikrofon, abych zaznamenal tok tetřívků. Tak si to nahrávám alespoň do paměti a doufám, že to dnes dopadne...
Je 6:30 světlo nic moc, těžká mračna ho moc na tetřívky nepustí. Jeden mi toka asi 10 metru od krytu, ale ani ISO6400 nestačí. Vypadá to opět bledě. Zbývá večer a zítra ráno. Večer i vzhledem k počasí si od toho moc neslibuji, poslední šance je v neděli ráno. Každopádně tok je již hodně za vrcholem.
Sobota 17:30 polojasno. Ani se mi tomu nechce věřit. Profukuje vítr a oranice krásně oschla. Pokud přilétnou, jak nás uklidňoval Vova, tak budou nejlepší podmínky z celého pobytu zde. Napětí by se dalo krájet. Kryt jsem si ještě hned po ranním toku posunul k centru tokaniště. V tuto chvíli je to na přírodě a štěstí. To k focení divokých zvířat patří. Pokud by člověk přijel a během prvního dne nafotil vše podle svých představ, ochudil by se o to nádherné čekání, o to napětí a vzrušení z fotolovu. Zkontroloval jsem ještě foťák. Obvyklé nastavení, vše v pořádku. Zkouším si na nečisto, dokud zde nejsou, přemisťovat v co největší tichosti foťák k různým okénkům, kterými je můj kryt vybaven. Jsem připraven, tak už mě nenechte čekat vy, vy ….černí krasavci. Nepřiletěli. Co se dá dělat, je to příroda a té se poručit nedá. Dal jsem si na regeneraci baňu a smiřuji se s tím, že snímků domů moc nepřivezu. Ty záżitky za to rozhodně stály a mám pádný důvod se sem řádně poučený a vybavený vrátit.

neděle

Neděle 3:20 budík zvoní. Rychle jsem ho zamáčknul a vůbec se mi nikam nechce. V noci pršelo, takže se budeme brodit oranicí a kdo ví, zda v takovém počasí vůbec přiletí. Nakonec jsme se přemluvili. Většinou, když se mi takhle moc nechce, tak to pak stojí za to. Vyrazili jsme jako obvykle. Obloha je protrhaná a na východní straně je úplně vymeteno. Brodím se oranicí a už vidím ve tmě obrys stanu. V tom jsem zapadl tak hluboko, že jsem vytáhnul nohu bez boty. Paráda! Když jsem se znovu obul, měl jsem bláto všude. Už toho mám plné zuby. Ve 4:30 jsem v krytu, zblácený, upachtěný a vlastně se už víc těším domů. Ani jsem nedoufal, že by se mohlo zadařit. A zadařilo se, něco ve stylu to nejlepší nakonec.
Před krytem, jen asi 10 metrů, probíhají souboje. Slunce by mělo vyjít v 6 hodin, ale je tam mrak. Není velký, ale první paprsky tak očekávaného světla se o pár minut oddálí. Je to taky! Srdce mi buší, a nevím co dřív fotit. Hlavně je nevyplašit. Jeden kohoutek dokonce toká asi metr od krytu. Přede mnou dva kohoutci přeletují a chystají se na souboj. Plním kartu. Nejprve na tichý chod, a když jsem zjistil, že mi toká kohoutek metr od cvakajícího fotoaparátu, tak jsem přepnul na rychlou sekvenci. Odpad bude velký zejména u pohybových snímků. Napravo od krytu vytrvalý souboj, zleva přechází velký dominantní kohoutek udělat pořádek. Co mám fotit dřív? Další souboj a tetřívci postupně odlétají. Je to tím, že tok pomalu končí a kohoutci již nemají tolik síly a chuti měřit síly. Slepičky jsem už také neviděl. Nakonec mi dali krásných 10 minut, během kterých jsem pořídil několik vysněných statických snímků. Pro akčnější se budu muset k Voloďovi vrátit za rok.

Vložit na facebook Vložit na twitter Záložka na Delicious

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1391618
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Mas Brey
Agen obat pembesar alat vital pria permanen 0813 2589 1819
shell shockers
I have searched a lot for this information. Fortunately, I have met you. This article has helped me understand many things
Vašek
Vidím, že jsi na tom s tetřívkama podobně jako já. Letos jsem byl asi 5x fotit na oblíbených místech v Krušných horách a poprvé s teleobjektivem. Bohužel mi ani jednou nepřálo štěstí (pokaždé pod mrakem). Nakonec nejlepší fotka se mi povedla náhodou při sčítání a za pochodu, kdy nádherný východ slunce asi oslnil jednoho samce a ten přistál kousílinek ode mě. Rychle jsem zalehl a naslepo jsem spustil kanonádu (zamlžila se mi očnice), sekvence rychle plnila kartu, což kohoutka vyděsilo a prásknul do kočáru... Jedna fotka se nakonec i povedla a hlavně ty zážitky, kdy je člověk takhle nablízko skvostům naší fauny jsou pro mě k nezaplacení...

P.S. Tvoje fotky mi brnkají do vkusu a často i vyráží dech (špaček u dutiny). Takže díky a světlu zdar ;-)

Venca
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace