Blog » Brazilský Pantanal aneb ledňáčci na řece Rio Negro

Brazilský Pantanal aneb ledňáčci na řece Rio Negro

Pantanal

brazilská krajinabrazilská krajina

Měl jsem to veliké štěstí strávit nádherných 17 dnů focením ledňáčků na řece Rio Negro v oblasti jedinečné přírodní rezervace Pantanal. Ta se nachází na jihozápadě brazilského státu Matto Grosso. Národní park Pantanal je považován za největší a nejkrásnější bažinu na světě, se svojí rozlohou 190 000 km2. Tuto rajskou zahradu jsem navštívil na přelomu srpna a září, kdy zde vrcholí období sucha, tudíž jsem byl trochu ošizen o typickou zeleň a další barvy zdejší krajiny. Na druhou stranu byla u řeky větší koncentrace zvířat než v období dešťů nebo krátce po nich.

PantanalPantanal

V Pantanalu se pravidelně střídá období dešťů a sucha. Od listopadu do února prší a řeky se vylévají ze svých koryt a zaplavují zdejší rozlehlé pastviny. Tyto pastviny jsou v podstatě písčitá roviny, jako pozůstatek dávných časů, kdy zde bylo mořské dno. V tomto období voda zaplaví větší část této roviny, k velké radosti vodomilných zvířat, zejména kajmanů a vyder. Okolní terén tvoří téměř naprostá rovina, takže řeky zaplaví desítky kilometrů od svého koryta. S postupným příchodem období sucha voda ustupuje a vše se kolem zazelená. Postupně vysychající jezírka jsou zdrojem potravy nejen pro vodní ptáky. Období sucha vrcholí v říjnu a od listopadu začne znovu vydatně pršet.

PantanalPantanal - Řepa Rio Negro, na které jsem strávil větší část expedice se klikatí pantanalskou rovinatoou krajinou. Jako by vepsala do krajiny velké "Š" , jako....:-)

Brazilský Pantanal jsem navštívil s cílem pořídit snímky leďnáčků do svého portfolia. Viděl jsem všech 5 zde žijících druhů, ale slušně se mi podařilo vyfotit jen 4 druhy. Stávajících 8 druhů ledňáčků jsem rozšířil na celkových 11 druhů ze 3 kontinentů. Vzhledem k tomu, že jich na světě žije hodně přes 100 druhů, mám co dohánět. Následujících 11 snímků zachycuje tedy ledňáčky nejen z Brazílie!

ledňáček kápový (Halcyon albiventris) Brown-hooded Kingfisher

ledňáček kápovýledňáček kápový

ledňáček malachitový (alcedo cristata) Malachite Kingfisher

ledňáček malachitovýledňáček malachitový

ledňáček říční (Alcedo atthis) Common Kingfisher

ledňáček říčníledňáček říční

ledňáček šedohlavý (halcyon leucocephala) Gray-headed Kingfisher

ledňáček šedohlavýledňáček šedohlavý

ledňáček senegalský (halcyon senegalensis) Woodland Kingfisher

ledňáček senegalskýledňáček senegalský

ledňáček trpasličí (ceyx pictus) African Pygmy-Kingfisher

ledňáček trpasličíledňáček trpasličí

rybařík jižní (Ceryle rudis) Pied Kingfisher

rybařík jižnírybařík jižní

A nyní 4 brazilští ledňoši...

rybařík amazonský (Chloroceryle amazona) Amazon Kingfisher

rybařík amazonskýrybařík amazonský

rybařík dvoubarvý (Chloroceryle inda) Green-and-rufous Kingfisher

rybařík dvoubarvýrybařík dvoubarvý

rybařík obojkový (Megaceryle torquata) Ringed Kingfisher

rybařík obojkovýrybařík obojkový

rybařík zelený (Chloroceryle americana) Green Kingfisher

rybařík zelenýrybařík zelený

Samozřejmě jsem nefotil jen ledňáčky, ale plánovaně jsem jim věnoval největší pozornost se snahou zachytit zejména lov a akční snímky. Více jak 10dnů jsem cíleně věnoval ledňáčkům. Během toho vznikla řada promyšlených snímků podle mých představ o světle, pozadí, akci a celkovém dojmu snímků, ale i řada tzv. „vedlejších produktů“. A jak to tak bývá, některé potěší více než by člověk čekal. Například lov káně černohrdlé…

káně černohrdlákáně černohrdlá

Většinu snímků jsem pořídil z lodičky a použitím podpory (koupil jsem ji před cestou na oehligu), kterou jsem zařadil do své výbavy a dnes tam má své jisté místo. Stativ bere fotografovi možnost rychle reagovat, což u akčních snímků je nezbytné a z ruky je to trochu problém. Mimo toho se přenáší vibrace z motoru lodi do stativu a následně do celé soustavy. Ani pažba nedá takový komfort focení v lodičce jako zmiňovaná podpora. S touto podporou jsem udržel celé 4 hodiny foťák v pohotovosti u „oka“. S pažbou by mi asi upadla ruka. Mohu doporučit. Mám pár nápadů jak ji vylepším.

rybařík obojkovýrybařík obojkový

Asi nejznámější zástupce ptačí říše zde je papoušek - ara hyacintový, který je zároveň největším papouškem na světě. Měří včetně ocasních per jeden metr. Tento krasavec zrovna hnízdil a nebyl problém ho takto zastihnout.

ara hyacintový	ara hyacintový

K dalším velikánům patří čáp jabiru s rozpětím křídel 2,5 metrů. Zastihl jsem ho v okamžiku, kdy nosil na hnízdo stavební materiál.

čáp jabiručáp jabiru

Velikou radost mám z této fotografie hodujících vyder obrovských. Loví ve skupině, ale takto je spatřit, 3 hodující na fortelném místě, není zase tak běžné. Většinou jsou zalezlé ve spleti kořenů a větví u břehu.

vydra obrovskávydra obrovská

Došlo i na létající savce:-) Netopýrů zde žije více druhů. Já jsem při odpočinku zastihnul na břehu řeky tohoto krasavce.

netopýr dlouhonosýnetopýr dlouhonosý

V okolí fazendy se dalo bez větších problémů dostat na rozumnou vzdálenost k volně žijícím savcům i ptákům. Nandu pampový je nádherný pták budící respekt. Přitom je velice elegantní.

nandu pampovýnandu pampový

Hodně času jsem věnoval i hnízdící kolonii zobounů amerických. Právě seděli na vejcích, takže jsem se soustředil spíše na jejich lov rybek, abych je nerušil při zahřívání a vlastně i chlazení vajec. I tak jsou pod velkým predačním tlakem a k tomu fotograf na loďce. Lovící zoboun je pro mě něco jako třešnička na dortu.

zoboun americkýzoboun americký

Řeka k nám byla štědrá a poskytla mám možnost fotit mé oblíbené kondory a karanča na padlých kusech. Nejprve to byl kajman a na závěr pobytu i kapybara. Je fascinující, jak celý systém funguje, včetně likvidace mršin.

kondor havranovitýkondor havranovitý

Nejoblíbenější pochoutkou jaguára zde v Pantanalu je bezpochyby mládě kapybary. Mně zde zase nejvíce chutnal hovězí steak :-) Jaguára je zde možné vidět, ale na severu Pantanalu je řada míst, které jsou vhodnější.

kapybarakapybara

K řece Rio Negro neodmyslitelně patří kajmani, kterých zde žije velké množství. Přes počáteční obavy jsme se nakonec skamarádili.

kajman yacarékajman yacaré

V oblasti Pantanalu se můžete zúčastnit některé z expedic, které zde pořádají cestovní kanceláře nebo dokonce workshopů pořádaných pro fotografy. Pokud mohu doporučit, není problém vyrazit na vlastní pěst. Stačí si včas reservovat některou z „fazendas“ a místní obyvatelé Vám poskytnou velice kvalitní a profesionální služby. Výhodou pak samozřejmě je to, že si domluvíte sami, co chcete na místě dělat a nemusíte se přizpůsobovat zájmům celé skupiny. A nemluvím o úspoře peněz, ta je také značná. Šel jsem touto cestou, protože bych asi těžko hledal člověka, který by v oblasti s takovou druhovou pestrostí věnoval nejvíce času řece a ledňáčkům. Pravděpodobně jsem se nezdál ani Lukasovi, když jsem mu na otázku jestli chci vidět jaguára odpověděl, že budu raději na řece fotit ptáky a hlavně ledňáčky. Lukas a Marina jsou vyjímeční lidé a provozovatelé Fazendy Barraco Alto, kde jsem celou dobu pobýval a využíval jejich vynikajících služeb. Ještě jednou jím touto cestou děkuji. Místo je také nádherné tím, že zde není dostupná síť GSM, takže si opravdu odpočnete od evropského způsobu života. A pokud se Vám bude stýskat po blízských je zde k dispozici wifi připojení k internetu a pro ty kdo s sebou nevezou notebook či chytrý telefon, je zde k dispopzici i PC.

Na konec pobytu jsem s chutí využil možnost si zarybařit a poznat Pantanal ze sedla koně. Je to tak trochu jiný rozměr vnímání tohoto místa. Rád se tam někdy vrátím…

Petr ŠimonPetr Šimon - Takto mě zachytil brzy ráno, před dopolední vyjížďkou, kolega a kamarád Ondřej Prosický. Během pobytu na Fazenda Barranco Alto jsem si našel čas i na rybaření a vyjížďku na koni. Bez foťáku samozřejmě:-)

Vložit na facebook Vložit na twitter Záložka na Delicious

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1265318
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Mas Brey
Agen obat pembesar alat vital pria permanen 0813 2589 1819
bookworm
It is easy to understand, detailed and meticulous! I have had a lot of harvest after watching this article from you! I feel it interesting, your post gave me a new perspective!
libor
Ahoj, pěkný. Lovící zoboun a rančer na koni nejlepší :-), ať se i dál daří.
Mecan
Hezké - líbí, v ledňáčcích máme stejnou oblíbenou skupinu :).

Co jídlo, dobrý? ;-)
Petr Šimon
Člověk na taková místa nejezdí kvůli jídlu, ale vaří skvěle!
Michal Jirouš
Snad v dobrém:) Lukase a Marinu mám hrozně rád a příští rok je konečně zase uvidím. Máš pravdu míst je hodně a času málo:( Měj se Petře a těším se na další fotky
Michal Jirouš
Ahoj Petře, Pantanal patří k nejkrásnějším místům na světě, které jsem navštívil. Jak si to tak pročítám, tak se nemůžu dočkat, až se tam zase vrátím. Fotky jsou super, nejvíce se mi líbí vydry. Měj se Michal
Petr Šimon
Ahoj, souhlasím, že se jedná o místo, kam by se člověk rád vrátil. Když těch míst je tolik a k tomu spousta nových. Dík za zastavení:-)
Mimochodem na fazendě jsi zanechal dojem, hned po příjezdu se mě ptali...Do you know Michael?
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace