Blog » Norsko - Runde 2007

Norsko - Runde 2007

Norsko - Runde 2007

Norský ostrov Runde je známý zejména množstvím ptačích kolonií. Množství ptactva se zde uživí zejména z toho důvodu, že ostrov omývá golfský proud. Množství planktonu uživí miliony malých rybek, které následně uživí tisíce ptáků. Mimo to jsou tato místa již dnes v době hnízdění chráněna, takže se dá také říci, že Runde je ptačí ráj.

(foceno z nejvyššího místa Runde)

Kdy a jak mě napadlo podívat se na Runde a do Norska už si asi nevzpomenu. Na co si vzpomínám, že to byl jeden z nejsilnějších fotograficko-cestovatelských zážitků. Tuto akci jsme podnikli ve třech. Já, manželka a kamarád fotograf. Tato sestava měla vcelku pragmatický důvod. Ujet autem přes 2000 km není úkol pro jednoho řidiče, ovšem pokud nechcete polovinu dovolené strávit na cestě. S manželkou cestuji již řadu let a musím uznat, že míra její tolerance k mému koníčku je obdivuhodná. No a kamarád Vlastík je také zapálený fotograf a fajn člověk, takže sestava byla výborná. Samozřejmě je výhodné obsadit všechny místa ve voze, a tak snížit náklady na osobu. Psát o tom, že je Norsko nádherná země a o fotografických příležitostech na ptačím ostrově Runde by nebylo nic nového. Rád bych uvedl kolekci fotografií z Norska několika řádkami, které by se mohli hodit zejména těm z Vás, kdo uvažujete se tam také podívat.

(foceno ve 23:39 krátce po západu slunce-největší tma k vidění)

Co se mi na severských zemích velice líbí je samozřejmě nádherná příroda, malá hustota obyvatel, ale hlavně to světlo. Světlo je tam vpodstatě nepřetržitě a fotit se dá opravdu celý den a skoro celou noc. Aby to však nebylo tak růžové, je fér vzpomenout četnost oblačnosti a srážek. Co ale seveřanům opravdu nezávidím je opak polárního dne. Představa celodenní tmy je pro mě jako fotografa dost hrozná. Místní obyvatelé to asi tak neprožívají, ale pro nás středoevropany je to přinejmenším zajímavé to zažít.

Co se týká cesty je to velice jednoduché. Trasa je vyzkoušená a pokud využijete navigaci, tak i v Oslu projedete jako staří mazáci. Pro ty, kteří věří svým instinkům a orientačnímu smyslu jako já, bych rád ze své zkušenosti doporučil-navigace nekecá! Nebýt mých sklonů improvizovat byla cesta naprosto bez problémů. Na druhou stranu člověk díky tomu viděl zajímavá místa. Kolega z navigačního teamu se často ptal zda má trasu přepočítat, ale při zpáteční cestě jsem už navigaci důvěřovat na 100% a musím uznat, že byla cesta zpět o fous rychlejší. Velice mě překvapila hladkost při nalodˇování na trajekty.

Během pobytu na Runde jsem poznal více českých fotografů, než za poslední 2 roky doma. Na ostrově jsme potkali skupinu nadšenců od nás pod vedením, koho jiného než, Ondry Prosického. Bylo to určitě zajímavé, jen někdy jsem měl pocit, že nás je tam víc něž papuchálků. Taky se musím přiznat, že mě trochu znervoznovala rychlost snímání nového Canonu Mark III. Pokud si o tom člověk přečte v recenzi, řekne si jo to je slušné, ale co teprve když vám ten kulomet spustí metr od vás. Když k tomu přičtu, že většina kulometčíků na papuchalčí skále byli Canonisté a běžné ISO nastavovali na 400 a více, tak se přiznám, že jsem uvažoval o tom prodat Nikon nádobíčko. V tu dobu i Miro Zumrík přešel ke Canonu. Dnes jsem rád, že jsem to neudělal a těším se na Nikon D300. Proč o tom píšu? Ani ne tak proto, že bych chtěl otevírat tak citlivé téma jako je porovnávání Canonu s Nikonem, ale hlavně proto, že focení na Runde opravdu vyžaduje dobrou techniku. Při focení letovek tak obratných letců jako jsou papuchalci nebo třeba alky je technika limitující. Vyfotit pěknou letovku kompaktem je otázkou štěstí nebo náhody. Vzpomínám kolikrát jsem se vracel z paluchálčí skály plný očekávání z výsledků a kolikrát jsem pak na pokoji stiskl Ctrl+Del a Enter :)

Je několik věcí, které mohou pomoci dobrým výsledkům. Základ je mít natrénováno focení letovek a znát všechny možnosti a limity své techniky. Co se týká techniky, je důležité rychlé ostření, možnost nastavení vysoké citlivosti a rychlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností. Důležitá je vyváženost těla a objektivu. Tělo i objektiv by měli být na podobné úrovni. Seberychleji ostřící kulomet s pomalým objektivem zachytí spoustu, velkou spoustu rozmazaných fotek. Takže abych to postupně zhrnul. Je nutné znát svoji techniku a její možnosti. Trénink se mi osvětšil na sokolnických ukázkách na Sychrově nebo třeba focení racků. Pokud Váš foťák není z nejrychlejších v ostření je dobré naučit se pár fíglů, jak autofokusu ušetřit práci. Já nejraději fotím a autofokusem nastaveným na průběžné ostření s tím, že ručně předostřím třeba na 7m a když racek nebo papuchalk vlétne do této vzdálenosti namačknu spoušť, jdu s ním a exponuji. Nemá smysl exponovat mnoho snímků, protože automatika to nestíhá doostřovat. Druhá možnost, která se dá úspěšně využít je přepnout na manuál a čekat na místě, kde je velká pravděpodobnost průletru, přistání nebo vzletu. Obecně nejlépe chytíte letovku při přistávání a obyčejně je to i nejvíce efektní.

Když se na Runde dostanete pozor na závislost, kterou můžete rychle získat na papuchalčí skále. Focení ve skupině, neúspěch a toucha po úspěšném jedinečném snímku vede k tomu, že se odtud nemůžete odlepit. Mluvím za sebe a musím poděkovat Vlastíkovi, který mě na to upozornil. Nebýt jeho rady odjel bych z Norska s řadou letovek papuchálků. Díky Vlastíkovi jsem nafotil řadu jiných ptáků, ale i savců. Nemluvě o jiné úrovni loveckého zážitku. Na pobřeží jsem uchodil kajku s mladými, společně jsme objevili rodinku norka amerického, dále jsme objevili řadu hnízd racků, ústřičníků, lindušek, konipasů, bělořita šedého, straky, vrány, slavíka modráčka tundrového, na 20 metrů jsem našoulal jelena(bohužel bez důkazu:) ) a k smrti nás vyděsil pižmoň(v NP Dovrefjell). Zkrátka to chce mít jen otevřené oči. O tom, že mám na Runde řadu nevyřízených účtů není debat.

Národní park Dovrefjell je místo, které stojí za to zahrnout do itineráře cesty. Opravdu noc doporučuji. Nádherná krajina a možnost vidět tváří v tvář pižmoňe je silný zážitek. Jen pozor na to, že není radno pokoušet trpělivost pižmonů obzvášť pokud mají ve stádu mladé. Obě tyto podmínky byli splněny a podařilo se i něco nafotit. Pud sebezáchovi mě ale nedovolit se přiblížit blíže jak na 100 metrů a i to je troufalost pokud se nemáte kam urychleně schovat. POZOR - Pižmoň je opravdu rychlý, i když na to vůbec nevypadá. Měli jsme možnost vidět ho v akci a teprve potom mě došlo, jak jsme ryskovali, když jsme se k nim krok po kroku přibližovali na otevřené pláni. Vlastík zahlédl letět pravděpodobně slavíka a už spěchal s technikou na zádech do prudkého svahu, aby viděl, kde přistane a doufal, že se nám podaří objevit hnízdo. Já jsem se dole u auta zdržel hádkou s manželkou, něco na téma, že jsme magoři a že mám doma děti.Když jsem se asi po 5 minutách vyškrábal za Vlastíkem nahoru byl jsem svědkem a i účastníkem velkého překvapení. 20 metrů na pravo ode mne samec pižmoně, 40 m vpravo ode mne Vlastík. Naštěstí nás dělil asi 3 metrový příkop a došlo jen k všeobecnému úleku všech. Nebýt příkopu, možná by se mimo úleku cítil ohrožen a došlo by k napadení. Díky příkopu zvolit jako silnější a chytřejší ústup. No spíše úprk. Když jsem viděl ty mety, tu enegii, tak jsem byl moc rád, že běží od nás a ne k nám. Dnes, když tak na to vzpomínám, tak měl pižmoň podobný výraz ve tváři jako Vlastík jen měl jasno co udělá. Na Vlastíkovi bylo vidět, že neví co dřív, jestli rychle namířit foťák a tisknout spoušť nebo jestli použít svoji šestistovku na urychlené vyhloubení zákopu a tisknout se do něj. Co myslíte? To víte, že fotil:)

Co říci závěrem? Pokud tu možnost máte, tak neváhejte a ostrov navštivte! Doufám, že se Vám moje snímky z Norska budou líbit a moje řádky Vám nastíní jak vznikly, případně Vám pomohou při plánování Vaší vlastní expedice.

Vložit na facebook Vložit na twitter Záložka na Delicious

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
69162222
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace