Blog » Nikon D3 v Kostarice

Nikon D3 v Kostarice

Letos v únoru jsem měl mimořádnou příležitost navštívit Kostariku a testovat zde, jako věrný příznivec značky Nikon, fotoaparát D3...

(foto: Vladimír Groh, Dominical, El Capitano fotografo de Nikon v akci)

Tak jsem se dočkal. Je čtvrtek 14. 2. 2008 a díky českému zastoupení Nikonu držím v ruce vlajkovou lod Nikon D3. Mám tři dny na seznámení s tímto klenotem mezi digitálními zrcadlovkami a v neděli odlétám do Kostariky, kde se budu společne s několika kolegy fotografy věnovat focení tropické přírody. Rád bych tímto poděkoval Nikonu ČR za zapůjčení a pokusím se objektivně napsat, jaké to je strávit s D3 20 dnů.

(oficiální fotografie Nikonu D3)

První dojem je fantastický. Do ruky padne nádherně a po nasazení skla Nikkor 14/2,8 mně došlo co mám v ruce. Pri pohledu do hledáčku nemohu pochopit, jak se tam vešel celý náš obývací pokoj. Uvědomuji si jaké možnosti tato sestava skýtá a teším se do deštného pralesa na nejaký ten vodopádek. Jsem velice zvědavý jak tento do detailu propracovaný fotoaparát uspěje v extrémních podmínkách deštného pralesa nebo na pobreží tichého oceánu.

(kráter aktivní sopky Poas; FX formát s ohniskem 14mm)

Je nejvyšší čas se začíst do návodu k obsluze. Výhodou pro mě jistě bude, že je ovládání velice příbuzné mému Nikonu D300, který budu v Kostarice využívat jako záložní tělo. Je pátek a zítra ješte musím pracovat. Ale musím říct, že se teším domu více než obvykle. Večery trávím s menu D3. Nechtěl bych popisovat celé menu, ale co mě nadchlo je funkce Virtual Horizont. Je to taková "blbůstka", ale nádherná. V podstate vodováha, při vyrovnání fotoaparátu se horizont na displeji prosvítí zeleně. Pravdou je, že takové detaily se hodí. Další pěkná věc jsou dva sloty na CF karty s možností ukládat data na obě karty, postupně nebo podle formátu. Já fotím zásadne do RAWu, takže to využiji hlavně pro zvýšení kapacity pro záznam. Každý určitě ví, že karta je plná vždy, když se děje něco zajímavého:) Co velice oceňuji je možnost vetšinu věcí nastavit ovladačem na těle fotoaparátu bez nutnosti něco měnit v menu. Práce v menu mě nedělá problémy, ale rychlost je při focení velice důležitá a některá nastavení se dají měnit, aniž by človek spustil oko od hledáčku. Zejména využívám změnu principu ostření. Vlastní ostření budu hodnotit až po zkušenostech v terénu. Focení kolibříků bude velká zkouška, a to nejen pro ostřící systém. Objevuji v menu řadu velice užitecných věcí a hlavně se mi libí možnost libovolného nastavení 4 "profilu" a záložka "My menu" je také vynikající. Fotograf si tak může ušetrit spoustu drahocenného času v terénu. Je sobota 16.2.2008 a trávím další večer s D3. Uvědomil jsem si, že jsme se spolu seznámili na Valentýna. Známe se 3 dny a náš vztah se prohlubuje. Už vím, co kde stisknout a čeho tím dosáhnu. Mám také docela konkrétní představu jak si to spolu užijeme několik dalších dnů.

(kolibřík purpurový)

Jako fotograf přírody u D3 oceňuji možnost nastavovat citlivost do takových hodnot, o kterých se mi před rokem nemohlo ani zdát. Samozřejmě, že citlivost ISO 25600 je spíš pro špiony a výstupní kvalita je dobrá pro dokumentační účely, ale výsledky při ISO do 3200 jsou na monitoru velice uspokojivé. Uvidíme jak to bude vypadat na papíře. Další věc, kterou velice oceňuji je 52 bodový ostřící systém. Praxe ukáže, jak rychlý, přesný a inteligentní(v případě 3D) je. Třetí pro mě zásadní plus je rychlost sériového snímání. 9 snímku za sekundu je mazec. Jenom nevím kdo to za mě bude večer po akci promazávat. Jedinou nevýhodu, kterou zatím po 3 dnech s D3 vidím, je ztráta "crop" faktoru. Pro fotografa živé prírody je nejtěžší se nepozorovaně dostat do blízké vzdálenosti k živočichovi. Nejvíce využívám sklo Nikkor AF-S 400/2,8. Při nasazení na D300 získám 600/2,8. Pro zbytek námětů jako je makro a krajinka to je naopak přínosné. Crop faktor jde velice jednoduše přepnout a opět jak pomocí ovládacích prvků na těle fotoaparátu nebo v menu. Samozřejmě se tím připravíme o drahocené megapixely. Konkrétne se po přepnutí na DX formát dostaneme na rozlišení 2816x1872px. Co to znamená na papíře? Budu-li uvažovat, že docílím výsledné kompozice bez ořezu mohu tisknout z formátu FX fotky 40x60cm a po přepnutí na FX docílím 30x45cm. Do nedávna by to bylo dostacující, ale pokud budete myslet jako já na výstavní formát 40x60cm, je nutné využívat FX formát. Pokud jako výstupní tiskový rozměr postačí 30x45cm je přepínání z FX na DX vyjímečná záležitost! Každopádně již dnes si umím představit, kam směřuje budoucnost a vývoj. Odhaduji že D4 bude mít FX s 21 Mpx s přepínáním na DX s 12 Mpx. No, ale zpět k testu novinky D3 a tedy zpět do reality. Končím s teoretickou přípravou. Funkce fotoaparátu Nikon D3, které mám v plánu využít jsem si prošel a doufám, že budu schopen vše správně a rychle v náročném terénu Kostariky nastavit a využít. Live view a další zajímavé vychytávky si nechám na jindy a začnu se soustředit na balení. Na výpravu za focením fauny nejedu poprvé, takže mám již nachystaný seznam, ale nerad bych opakoval situaci, kdy zapomenutí destičky ke stativové hlavě zmaří celou plánovanou akci. V pralese ani ve slepých ramenech kostarických řek plných komáru se destička od Wimberley kupuje velice težko. Dost starostí budu mít s pitnou vodou, o to více se chci soustředit na balení.

(kolibřík fialovohrdlý Nikon D3+400/2,8+TC1,4....proklatě rychlá sestava)

Cestovní horečka! Snažím se užít si ten nádherný pocit, mít před sebou více jak 14 dnů s foťákem v terénu. Exotika míst, kam se zítra dostaneme to jenom umocňuje. Batoh s fototechnikou je sbalený. Jen těch 18kg a stativ, které budu mít po 14 dnů na zádech, ve mně vzbuzuje obavu. Jsem zvedavý na co jsem tentokrát pri balení zapomněl:) Odbavení zavazadel i let do Madridu proběhli bez problémů. Letište v Madridu je skutečný labyrint. Let do San Jose trval nekonečných 14 hodin. Na letišti v San Jose se pilotovi nepodařilo přistát a těsně před přistáním musel letadlo zvednout a letěli jsme do Panamy, kde byly lepší meterologické podmínky. Naštestí se počasí v San Jose umoudřilo a kolem 20 hodiny jsme úspešně, ale tvrdě přistáli. K moji velké radosti jsem se shledal i se zavazadli a fotoexpedice může začít. V Kostarice bych se rád věnoval focení tropické přírody, zejména kolibříci mi nedají spát. Obrovskou výhodou je, že do Kostariky jedu se zkušeným cestovatelem, fotografem a kamarádem Ondrou Prosickým. Dnes, když procházím archiv fotek, se mi nechce věřit, že snímky jsou pořízené za 14 dnů strávených v kostarických národních parcích. Určitě by bylo zajímavé popisovat formou deníčku či cestopisu celou cestu po Kostarice, ale to je na delší článek.

(foto: Vladimír Groh; poslední model kostarické autosedačky)

V následujících odstavcích se budu věnovat hlavně fotoaparátu a jeho testovaní. O tom, že D3 je vynikající fotoaparát již v tuto chvíli není debat. Co vidím jako jeho velikou přednost je universálnost jeho použití. Je dostatečně rychlý pro rychlou akci, dostatečně odolný pro reportáž i cestovatele, kvalita výstupu je vhodná i do studia. V této souvislosti jsem se soustředil jen na tyto pro mě důležitá kritéria.

Ergonomie

Fotoaparát padne do ruky a po chvilce jsem ho používal, jako kdybych s ním fotil roky. To jedna z věcí, které si u Nikonu velice cením, osvědčené zůstává a je pouze doplňováno novinkami. Žádné zásadní změny. Kdo fotil s D2X nebo D200 nemá problém se rychle s novinkou sžít. Vše co jsem potřeboval v terénu nastavovat jsem mohl nastavit ovládacími prvky na těle fotoaparátu a hlavně jednoduše! Za zmínku stojí i pohled do hledáčku. Každý, kdo má možnost srovnání musí říci, bezkonkurencní! Další lahůdka je display, který lze bez problému používat na spolehlivé promazání pořízených snímku, jediné co postrádám je možnost jedním stisknutím nastavit 100% zobrazení. Stejně tak mi schází ovládací tlačítko na zvětšení a zmenšení náhledu fotografie na displeji jako je to nově u D300.

Odolnost

Hned po rozbalení krabice s D3 jsem postrádal krytku displeje. Vzhledem k tomu, že za testovaný kus nesu plnou zodpovednost jsem hned použil ochrannou fólii. Umím si představit jak testovat odolnost až do extrému a věřte, že by na Kostarice bylo spousta příležitostí. Přesto ale tělo D3 dostalo docela zabrat! Fotil jsem v 50°C vedru, dešti, prachu, blátě, na pobreží a řekl bych, že jsem využil asi tak 30% odolnosti těla.

(foto: O. Prosický; déšť kolibříkům vyhovuje a pro mě a D3 focení v dešti není problém)

Rychlost a přesnost ostření

Toto je disciplína, která je pro mě velice důležitá a musím po 14 dnech intenzivního focení v Kostarice složit Nikonu kompliment. Je to úžasné! Více jak 4 dny jsem se věnoval focení kolibříků a moje zkušenost je taková, že stačí dostat kolibříka do hledáčku a je můj. V režimu continues stihá doostřovat i v serii snímku. Samozřejmě je nutné si vybrat správné nastavení autofokusu, ale to by bylo na další článek. Za zmínku stojí, že i při použití automatického-inteligentního ostření 51 ostřících bodů se dají fotit kolibříci v letu. Samozřejmě v letu u květu nebo pítka. Na plnohodnotný let kolibříka zatím nestačí žádný fotoaparát! Zkoušel jsem pochopitelně autofokus na svoje oblíbené téma, a to ptáci v letu. Z ruky a z lodičky se dá dostat lednáček v letu.

(rybařík amazonský)

Rychlost sériového snímaní

Počet snímku za sekundu je také pro focení zvířat v akci velice důležitý. Dnes při prohlížení fotek pořízených v sérii si uvědomuji co vše se za tak krátký časový úsek, jako je jedna sekunda, stane. Jsou to pohledy, které zůstávají lidskému zraku utajeny. Rychlost snímání jde ruku v ruce s rychlostí ostření, a toto je u D3 v naprosté rovnováze.

Citlivost snímače a šum

Super. Po snímači se mi bude stýskat, až D3 vrátím, asi nejvíce. Možnost nastavovat citlivost až do ISO 6400(25600) se opravdu hodí. Do ISO 1600 bych se nebavil o šumu! Výsledky jsou ale vynikající i při hodnotách do ISO 3200. Hodnoty nad 3200 jsem používal zřídka.

Výdrž baterie

Nepodařilo se mi D3 za jeden den vybít! Používal jsem display na kontrolu výsledku a nafotil jsem přes 2000 snímků na jedno nabití. Není tedy co řešit. Jen poznámka k nabíjecce. Její rozměry jsou obludné. V zázemí domova se hodí možnost nabíjet 2 baterie najednou, ale na výpravách je kažký cm3 velice cenný.

Závěrem rekapitulace hodnocení:

Klady:

- Nízký šum i při vysokých hodnotách ISO

- Rychlý a přesný autofocus

- Fantastická ergonomie těla

- Přehledné menu s možností vlastních nastavení

- 3" display s vynikajícím podáním barev

- Vysoká avizovaná životnost (300 000 snímku)

Zápory:

- Absence automatického čištení chipu

- Absence zadní krytky displaje (to budu muset přehodnotit, protože jsem vidět crash test, při kterém ryl maník po displeji klíči a bez problémů...až se mi tomu nechce věřit, ale zkoušet to nebudu)

- Při přepnutí na DX pro mě malé rozlišení

Co ř íci závěrem? Fotoaparát Nikon D3 dal v tuto dobu laťku hodně vysoko a bude pro mě velice težké odolat a nepořídit si ho. Z mého pohledu se rozhodně jedná o nejvetší skok ve vývoji. Mám na mysli rozdíl mezi D2X a D3. Ted už jen zbývá přesvědčit manželku, že koupí Nikonu D3 získá nejspokojenějšího manžela na světě :))

fotografie z Kostariky 2008....

(foto: Vladimír Groh; na kostarických cestách je k vidění ledaco:))

Vložit na facebook Vložit na twitter Záložka na Delicious

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
321201422
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace