Petr Šimon (*1973) - fotograf přírody

Petr Šimon (*1973) - fotograf přírody

V roce 2011 ve 47. ročníku prestižní celosvětové fotografické soutěže - Wildlife Photographer of the Year jsem se umístil na pomyslném 3. místě v kategorii ptáci

Fotografování se věnuji od roku 1986. Začínal jsem s dvouokou zdrcadlovkou Ljubitel. Jelikož se focení věnoval i můj starší bratr měli jsme doma i základní vybavení fotokomory. První snímky, jak to tak bývá, zachycovaly rodinu a nejbližší okolí. Hodně času jsem trávil po nocích v zatemněné koupelně vyvoláváním fotek. Výsledky byly odpovídající věku a technice, ale byl to dobrý základ. Na prázdninové praxi v Ratibořicích (ty višně mám ještě dnes před očima :) ) jsem si vydělal na moji první jednookou zrcadlovku Zenit a začal jsem fotit v okolí Olešnice u Červeného Kostelce co se dalo, zejména však srnčí zvěř. Postupně jsem vystřídal řadu fotoaparátů a objektivů až jsem se propracoval k dnešní digitální technice. Digitalizace přinesla s sebou řadu možností a výhod zejména pro nás amatéry, kteří se zdokonalují s každou další chybou. Další velkou výhodou je rychlost zpracování a možnost presentace na webu. Fotografie pořizuji a zpracovávám ve volném čase, kterého mám opravdu málo. Výhodou je, že možností na fotografování přírody a divokých zvířat je u nás zatím opravdu hodně. Stačí vědět kam zajít, jak se v přírodě chovat, mít nabité baterie, prázdnou kartu a to hlavní - "dobré světlo". Doufám, že Vás moje fotografie potěší a budou Vám inspirací pro Vaše toulky přírodou.

Petr ŠimonPetr Šimon - Na snímku mě zachytil kolega Ondřej Prosický. Bylo to na jednom z worshopů na Vysočině. Zima a nepohodlí k focení zvěře patří!

Fotograf živé přírody potřebuje kvalitní a spolehlivou fototechniku. Samozřejmě, že dobrá fototechnika nezaručuje dobré fotografie, ale jsou chvíle, kdy s kompaktem neuspějeme. Nevýhodou kvalitních objektivů je nejen cena, ale i hmotmost. To člověku dojde po jednom dni v horách s 20kg batohem. Když jsme u techniky, používám profesionální fototechniku značky Nikon a jsem členem NPS Nikon Česká republika.

K zachycení zvěře v přírodě je nutné osvojit si zvyklosti a znalosti myslivců. Často se snažím využít kazatelen, pokud není úhel nadhledu příliš velký. Zvěř na kazatelny reaguje klidněji než na nově postavený přenosný kryt. Samozřejmě je nutné si toto dopředu domluvit. Druhou možností je tzv. šoulání přírodou, ale ze své zkušenosti vím, že zážitky jsou nádherné, ale fotografické výsledky jsou bídné. Většina mých dobrých fotek zvěře je připravena a dopředu promyšlena. Fotokryt je vynikající věc, bez které se fotograf přírody neobejde. Někdy může dobrý kryt nahradit drahou techniku, protože se ke zvěři či ptactvu dostanete velice blízko. Je to samozřejmě o vhodném výběru místa a potom o trpělivosti.

Aby fotograf zachytil co nejvíce zajímavých živočišných druhů a krajin musí cestovat. V podstatě každý rok trávím dovolenou focením. Nejedná se o dovolenou, ale o expedice do fotograficky zajímavých míst nejen v České republice. Zatím jsem navštívil Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Norsko, Rusko, Španělsko, Řecko, Kostariku, Ekvádor, Floridu, Tunisko, Keňu, Tanzánii, Brazílii, Island, Trinidad, Tobago, Srí Lankua chystám další cesty.

doposud navštívené státydoposud navštívené státy - označené oranžově

Každopádně hlavním zdrojem mých fotek je nejbližší okolí a jsem vděčný za každý dobrý tip na focení. Spolupracuji s řadou myslivců, oborníků, sokolníků, ornitologů a ochránců přírody. Rád odměním každou dobrou informaci, která povede k zachycení zajímavých živočišných druhů.

Na fotografii jsem zachycen na nejvyšším místě ostrova Runde. Tato fotografie je důkazem toho, že některé snímky vznikají náhodou. Ten den pršelo a bylo opravdu nevlídno, přesto jsme s manželkou sbalili techniku a vyrazili zdolat 300 metrové převýšení, abychom se provětrali. Inverze a nádherný pohled do krajiny byl sladkou odměnou za krkolomný výstup.

uloven orlem skalnímuloven orlem skalním - Během focení jsem zažil řadu zajímavých situací. Na fotografii jsem "uloven" orlem skalním. Bylo to v roce 2005 na sokolnickém setkání ve Zdětíně. Korona postupovala pomalu, když se najednou v levé části zvedla srna. Následoval výkřik sokolníka "orel volný", urputný let dravce a neúspěšný útok na srnu. To je na sokolnictví nejlepší - pokud je lovená zvěř zdravá a silná uteče:) Orel zklamaný neúspěchem si vybral jinou kořist a krátce potom mi došlo, jakým potenciálem tento dravec disponuje AU AU:)
Na sokolnickém setkání mě při tomto nepříjemném zážitku zachytil kamarád a fotograf Libor Klikar.

Přeji všem spoustu nádherných zážitků v přírodě nejen při focení.

QRQR - kontakt pro Vaši QR čtečku

Vložit na facebook Vložit na twitter Záložka na Delicious

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace